Apple’la Avrupa Birliği’nden dev ceza!

Aylar süren spekülasyonların ardından Avrupa Komisyonu, Apple’a yönelik cezasını resmen açıkladı ve bu ceza başlangıçta beklenenden çok daha yüksek bir meblağa ulaştı. Apple, App Store’daki alternatif müzik akışı uygulamalarını sınırladığı gerekçesiyle 1.8 milyar Euro (yaklaşık 1.95 milyar dolar) ödemeye mahkum edildi. Bu ceza, AB’nin Apple’a yönelik ilk cezası olma özelliğini taşıyor ve şimdiye kadar açıklanan üçüncü en büyük ceza olarak kayıtlara geçti. 2020 yılında Spotify’ın, Apple’ın iTunes ve Apple Music ile olan rekabeti nedeniyle müzik servisini baskı altına aldığını iddia ederek yaptığı şikayetin ardından başlatılan bir soruşturmanın sonucu bu.

Komisyon, “Apple’ın, müzik akışı uygulaması geliştiricilerini, iOS kullanıcılarını uygulama dışında mevcut alternatif ve daha ucuz müzik abonelik servisleri hakkında tam olarak bilgilendirmelerini ve bu tür tekliflere nasıl abone olunacağı hakkında herhangi bir talimat sağlamalarını engellediğini” duyurdu. Anti-yönlendirme olarak bilinen bu uygulama, AB antitröst yasalarına göre yasadışı.

Apple’la Avrupa Birliği’nden dev ceza!

Soruşturma, Apple’ın uygulama geliştiricilerini kullanıcılara internet üzerindeki aboneliklerin fiyatını veya uygulama içi ve dışı satın alımlar arasındaki fiyat farkını bildirmekten men ettiğini buldu. Şirket ayrıca geliştiricilerin kendi web sitelerinde veya e-postalarda alternatif abonelik satın alma sayfaları hakkında bilgi veya bağlantılar eklemelerini de engelledi. Apple, bu uygulamaları neredeyse 10 yıldır sürdürüyor ve bu da iOS kullanıcılarının gerekenden daha fazla müzik akışı abonelik ücreti ödemesine neden olmuş olabilir çünkü geliştiriciler bu ücretleri fiyatlarına yansıtıyor. Komisyon, Apple’ın eylemlerinin ayrıca “maddi olmayan zararlara” yol açtığını, kullanıcı deneyimini daha da sinir bozucu hale getirdiğini belirtti.

Bu haber, Şubat ayında Apple’ın antitröst App Store politikaları nedeniyle 500 milyon Euro (542.6 milyon dolar) tutarında bir ceza ile karşılaşacağı yönündeki söylentilerin ardından geldi. Avrupa Komisyonu, cezayı Apple’ın eylemlerini tekrarlamasını önlemek amacıyla “yeterince caydırıcı” olacak şekilde 1.8 milyar Euro olarak belirlediğini iddia ediyor. Ancak, Apple kararı temyize götürmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x