Avans Hesabı Kullananlar Dikkat: ‘Bunu Yapanlar Yakasını Kurtaramayacak’

Uzmanlar, Türkiye’de milyonlarca vatandaşın kredi kartı kullanımının yanı sıra son dönemlerde avans hesabını da tercih etmeye başladığını belirtiyor.

Son bir yılda kredili mevduat hesabını, yani ek hesabını kullananların sayısının 2 milyon kişi daha arttığı gözlemlenirken, bu hesaplardan çekilen para miktarında da ciddi bir artış yaşandığı görülüyor. Bu durum üzerine uzmanlar, avans hesabı kullanan vatandaşları uyarıyor.

Kredi kartı avanslarıyla ilgili alınan miktarın kontrolsüz bir şekilde artması ve bu ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilememesi, finansal sıkıntıların daha da büyümesine ve borçların artmasına yol açabilir.

Bu nedenle vatandaşların bu tür finansal araçları kullanırken dikkatli olmaları ve borçlarını kontrol altında tutmaları önem arz ediyor.

BİR YILDA YÜZDE 143 ARTTI

Milyonlarca vatandaş ek hesap kullanırken, Kredili Mevduat Hesabı, hesabınızda para olmasa dahi limitiniz dahilinde nakit para çekme imkanı tanıyor.

Bu hesapları 2022 yılında 27 milyon kişi kullanırken şu anda 28 milyon 800 bin kişi ek hesap kullanıyor. Öte yandan, Kredili Mevduat Hesaplarından çekilen para son 1 yılda yüzde 143 artarak 175 milyar liraya yükseldi.

Maaşlarını aldıkları gibi ek hesaplarını kapatan vatandaşlar daha sonra tekrar bu hesapları kullanmaya devam ediyor. Bu gelişmelerle birlikte uzmanlar Kredili Mevduat Hesabı kullananları uyarılarda bulunuyor.

“BAŞINIZA DERT AÇABİLİR”

Konuya ilişkin Kanal D Habere konuşan Ekonomist Prof. Dr. Murat Ferman, ek hesap kullanan vatandaşları bekleyen tehlikeyi açıkladı.

Murat Ferman, ek hesabı kullanan vatandaşlar buradaki borçlarını ödeyemeyecekleri durumlarda faizi başlarını dert açabileceğini söyledi.

Ödeme veya temerrüt durumunda bir sıkıntı olduğunda faiz tahmin edilen hesapların çok ötesinde bir maaliyeti ile karşıya kalınabileceğinin altını çizen Ferman, bu durum sonrasında vatandaşın yakasını kurtaramayacağı bir mekanizmanın işlemeye başlayacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x