Fenomenler TikTok’u yaktı… Kapatılması için ilk adım

Torba yasa kapsamında bu konuda düzenlemeler yapılabileceğine dikkat çeken Yayman, bu mecralarda yaşanan olumsuz durumları da vurguladı.

Hüseyin Yayman, TikTok’un yanı sıra diğer sosyal medya platformlarının da incelendiğini belirtti. Bu çalışmaların sonucunda alınacak kararların, mevcut yasal düzenlemelerde değişiklik yapılmasını gerektirebileceği belirtildi.

Yayman, sosyal medya fenomenleri ve platformlarının kullanıcı güvenliği, içerik denetimi ve diğer olası risklere karşı daha etkin bir şekilde denetlenmesi amacıyla bu adımların atıldığını belirtti.

TIKTOK TEMSİLCİSİ TBMM’YE ÇAĞRILDI

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, TikTok’un Türkiye ve Avrasya temsilcisinin komisyona çağrıldığını duyurdu.

Yayman, TikTok’un Türkiye’deki faaliyetleri ve platform üzerindeki içeriklerle ilgili endişeleri ele almak amacıyla 7 Aralık tarihinde TikTok temsilcisi Emir Gelen’in komisyona davet edileceğini belirtti. Yayman, TikTok’un Türk toplumu, aile yapısı, ahlak, kültür, çocuklar ve kadınlarla ilgili içeriklerinde meydana gelen sorunlara vurgu yaparak, bu tür içerikleri kınadıklarını ve tasvip etmediklerini ifade etti.

‘TIKTOK KAPATILACAK MI?’ SORUSUNA YANIT

Yayman son olarak lisans iptaline kadar varacak yaptırımların masada olduğuna söyleyerek sözlerine şunları ekledi:

“Biz Dijital Mecralar Komisyonu olarak başta bant daraltma, yayın yasağının getirilmesi, reklam yasağının getirilmesi ve gerekirse lisans iptali olmak üzere tüm dijital mecralarla ilgili çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz bunu kamuoyuna açıklamak isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x