RSF’den Gazze için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuru

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), İsrail-Filistin çatışmasında gazetecilere karşı işlenen savaş suçlarının soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvuru yaptı. RSF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, başvurunun İsrail’in Gazze’deki sivil yerleşim yerlerine yönelik bombardımanında hayatını kaybeden sekiz Filistinli gazeteci ve 7 Ekim’de yaşamını yitiren bir İsrailli gazeteci için yapıldığı belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, RSF’den yapılan açıklamada, Filistinli gazetecilerin hayatını kaybettiği İsrail saldırılarının uluslararası insancıl hukukta ‘ayrım gözetmeyen saldırı’ niteliğinde olması ve bu saldırılarda ‘sivillere karşı aşırı ve orantısız güç kullanılması’ nedeniyle Roma Statüsü’ne göre savaş suçu teşkil ettiği vurgulandı.

‘ÇATIŞMALARIN BAŞINDAN BU YANA 34 GAZETECİ ÖLDÜ’

Açıklamada, İsrailli gazetecinin hayatını kaybetmesinin de Cenevre Sözleşmesi kapsamında koruma altında olan bir kişinin kasıtlı olarak öldürülmesi anlamına geldiği ve bu bağlamda soruşturulması gerektiği belirtildi. Gazze’deki 50’den fazla medya kuruluşu yerleşkesinin ‘kasıtlı olarak, kısmen ya da tamamen’ tahrip edildiği aktarılan açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarının başından bu yana ‘son verilere göre 34 gazetecinin öldüğü, bunlardan 12’sinin görevi başında hayatını kaybettiği’ kaydedildi.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire de konuya ilişkin açıklamasında, ‘özellikle Gazze’de gazetecileri hedef alan uluslararası suçların boyutu, ciddiyeti ve tekrarının’ UCM’nin konuya ilişkin soruşturma yürütmesini ‘öncelikli’ hale getirdiğini belirtti.

RSF daha önce Gazze’de Filistinli gazetecilere yönelik savaş suçlarının soruşturulması için 2018 ve 2021’de UCM’ye başvurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x