Spotify, geniş çaplı işten çıkarmalar yapıyor

Spotify, önde gelen bir müzik akış platformu olarak, CEO Daniel Ek’in kararıyla tatil sezonundan hemen önce sürpriz bir şekilde iş gücünü %17 oranında azaltma kararı aldı. Bu karar, şirketin finansal zorluklarına bir çözüm bulmak ve operasyonel maliyetlerini finansal hedefleriyle uyumlu hale getirmek amacıyla alındı.

2020 ve 2021 yıllarında düşük sermaye maliyetleri sayesinde büyük bir sıçrama yapan Spotify, güçlü bir performans ve olumlu bir kazanç raporu sergilemesine rağmen, Daniel Ek’e göre şirket iki yıl boyunca daha küçük indirimler yapma veya şimdi kesin bir eylemde bulunma seçeneklerinden birini seçmek zorundaydı. Ek, şirketin maliyet yapısını hedeflerine uygun hale getirmek için önemli bir ayarlama yapmanın gerekliliğini vurgulayarak, bu kararın ekip üzerinde yaratacağı acıyı kabul etti.

Spotify, geniş çaplı işten çıkarmalar yapıyor

Spotify, 2020 ve 2021’deki hızlı genişlemesinin arka planında, bu yatırımların şirketin büyümesine katkıda bulunmasına rağmen, 2023’ün başlarında ve Mayıs ayında yaklaşık iş gücünün %8’ini kesen önceki işten çıkarmalara rağmen, Ek’in belirttiğine göre şirketin maliyet yapısı gelecekteki ihtiyaçları için hala çok büyüktü.

Bu son tur işten çıkarmalarla yaklaşık 1,500 çalışan etkilenecek. Geçiş sürecini kolaylaştırmak için Spotify, beş aylık ortalama tazminat ödemesi, bu süre zarfında sağlık sigortası kapsamı ve göçmenlik ve kariyer desteği sunmayı planlıyor.

Ek’in duyurusu, Spotify’ın bir sonraki aşamasında daha sade bir operasyonel model benimsemesi gerektiğini altını çiziyor. Bu, çalışan sanatçılara daha fazla ödeme yapmayı amaçlayan ve sahte akışları azaltan yenilenmiş bir telif hakkı modelinin tanıtılmasını takip ediyor.

Spotify, kullanıcı tabanını sürekli olarak büyütüyor ve şimdi yıllık %26’lık bir artışla 574 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Ancak, bu büyümeye rağmen, karlılık elde etmek zor olmaya devam ediyor ve son çeyrekler nadiren kâr gösteriyor. Ek, bu değişikliklerin etkileri hakkında önümüzdeki haftalarda daha fazla ayrıntı vereceğini vaat ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x