Uzayda ikinci gurur

 

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in de içinde yer aldığı Virgin Galactic’e ait “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçak, dün ABD yerel saatiyle 08.30’da (TSİ 17.30) New Mexico’daki Spaceport tesisinden havalandı. Atasever’in de üyesi olduğu “Galactic 07” ekibi, aileleriyle vedalaşmaları sonrası alkışlar eşliğinde “VSS Unity” yörünge altı aracına doğru hareket etti. Atasever’i uğurlayanlar arasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil de yer aldı.

7 bilimsel deney

Uçağın ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisinden havalanmasıyla gözler, 4 astronot ve 2 pilottan oluşan 6 kişilik “Galactic 07” ekibinin üyesi olan Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu çalışmalarına odaklandı.

Atasever’in araştırmacı astronot olarak bulunduğu ekipte, ABD’den iki, İtalya’dan da bir özel astronot yer aldı. Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren uçuşta, “VSS Unity” yörünge altı aracının taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin fitlik yüksekliğe erişti ve hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaştı.

Atasever’in, yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deney gerçekleştirdi. “VSS Unity” yörünge altı aracı, ABD yerel saatiyle 09.40’ta (TSİ 18.40) süzülerek iniş yaptı. Uçağın ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisine inmesiyle, 4 astronot ve 2 pilottan oluşan 6 kişilik “Galactic 07” ekibinin bir üyesi olan Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu da sona erdi.

Erdoğan başarılar diledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’e uçuş öncesi başarılar diledi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Erdoğan, “Bugün Yörünge Altı Araştırma Görevi için uzay yolculuğuna başlayacak olan,ülkemizin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’e başarılar diliyorum. 7 bilimsel deneye imza atacak astronotumuzun çalışmalarını heyecanla takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Uçuş öncesi Bakan Kacır ile görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin uzaya göndereceği ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever ile uçuşu öncesi video konferans üzerinden görüştü. Atasever, uçuş tulumu üzerindeki renkler ve sembollerin anlamlarını Bakan Kacır’a anlattı. Yapacağı 7 deney hakkında Atasever’den bilgi alan Kacır, kazasız ve sağlıkla yurda dönmesi temennisinde bulundu. Kacır, “Önümüzdeki dönemde bu uzay araştırmalarının farklı yönleriyle Türkiye’de küresel düzeyde geliştirildiğine şahitlik edeceğiz. Kolunda iki bayrak var. Hem Türkiye’mizin hem de Azerbaycan’ın bayrakları bir arada. Senin annen Azerbaycan Türkü. Dolayısıyla iki ay yıldızlı bayrağı bir arada taşıyor olman da ayrıca bu göreve farklı bir anlam katmış oldu” diye konuştu. Kacır, Atasever’i yolculadıktan sonra yaptığı açıklamada ise “Atasever, hem bilimsel çalışmalarımıza yeni bir ivme kazandırmış, hem de Türk gençliği için de ilham kaynağı olmuş olacak” dedi. / DHA

Filistin mesajı

Tuva Cihangir Atasever, uzaya sembolik olarak Filistin’e özgü kefiyeyi götürdü. Türkiye Uzay Ajansı tarafından yapılan paylaşımda, “Uzay görevlerinin en önemli amacı tüm insanlık için güvenli bir gelecek inşa etmekten geçiyor. Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever, çocukların ölmediği bir Dünya için bugün gerçekleştirdiği görevi sırasında uzaya sembolik olarak Filistin’e özgü kefiyeyi götürdü” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x